Акумуляторна батарея автомобіля. Обслуговування Ч.1

Чим ближче до зими, тим краще ростуть ціни на автомобільні акумулятори, а разом із ними і прибутки торговців ними. Акумуляторна батарея автомобіля потрібна для запуску двигуна, а також для живлення електросистеми автомобіля, коли генератор видає замало електричного струму. Стандартна акумуляторна батарея автомобіля складається із 6 свинцевих блок пластин по 2 В, котрі залиті електролітом – сірчана кислота (H2SO4) розведена у дистильованій воді.

Акумулятор, він же акамулятор, аккумулятор – складна і доволі небезпечна річ, принцип дії, котрої оснований на перетворенні електричної енергії на хімічну, під час заряджання, та навпаки із хімічної в електричну. Основна частина кожного акумулятора – позитивно та негативно заряджена свинцева пластина, котрі розділені між собою сепараторами із матеріалу, що не пропускає електричний струм: пластмаси, епоксидів чи інших матеріалів.

Акумуляторна батарея (акумулятор, акамулятор, аккумулятор) характеризується: напругою, номінальною ємністю, силою струму. Стандартний акумулятор має напругу 12 В. Номінальна ємність для кожного акумулятора різна, вона характеризує означає кількість електрики, яку може віддати повністю заряджений акумулятор і вимірюється в Ампер годинах (А*год). Саме на основі цієї характеристики підбирають акумулятори для автомобіля. Для середньо статистичних бензинових двигунів ємність акумулятора складає від 50 до 65 А*год. Сила струму – це величина, котра відповідає силі заряду, що проходить  через провідник за дельта t. В середньому сила струму в акумуляторах від 300 до 500 А. Якщо, у вашому автомобілі встановлений стартер котрий споживає 1 кВт, то це означає, що в момент запуску двигуна йому потрібно 83-85 А, а одна стандартна лампочка 60/65 Вт на дальньому світла споживає 5,5 А.

Досить фактів, давайте поговоримо про реалії. Якого ж обслуговування потребує акумуляторна батарея автомобіля ?

По-перше, якщо у вас не герметичний акумулятор, то в ньому потрібно підтримувати рівень та густину електроліту. Густина електроліту в акумуляторній батареї на більшості території України по винна бути 1.25 г/см3 до зарядки, а після повної зарядки АКБ 1.27 г/см3. Для теплих районів України: АР Крим, Одеська обл. густина електроліту може бути дещо меншою: до зарядки  1,23 г/см3,після 1.25 г/см3. Врахуйте той факт, що чим вища густина електроліту, тип менший термін служби акумуляторної батареї. Якщо рівень в банках не повний, доливайте лише дистильовану воду, таким чином густина електроліту може стати дещо нижчою, але це практично ніяк не вплине на номінальну потужність. Якщо ви придбали сучасний герметичний акумулятор, то в принципі доливати нічого нікуди не потрібно. Хоча бувають не якісні герметичні акумулятори, котрі доводиться розгерметизовувати і доливати дистильовану воду.

По-друге, тримайте ваш акумулятор завжди зарядженим. Завдяки, цьому ви зможете продовжити йому життя. Робоча, добре заряджена акумуляторна батарея має напругу більшу за 12 В, інколи навіть 13 В чи навіть 13,5 В. Як же правильно заряджати акумуляторну батарею? В інтернеті багато рекомендацій пропоную вам свою.

Зарядка акумуляторної батареї

Заряджаємо акумулятор лише малою силою струму, на амперметрі у вас повинно бути близько 10-20 мкА (µA), це приблизно 0,00001 – 0,00002 А 1 – 2 А (приношу свої вибачення, в оману увів циферблат на зарядному пристрої. Реальні значення сили струму 1 – 2 А, тобто показники мого амперметра потрібно множити на 100000) не залежно від того яка номінальна ємність вашого акумулятору. Чим більша ємність тим більше часу потрібно для зарядки. Свій 62 акумулятор (62 А*год) я заряджаю в залежності від розрядки, але не менше 6 год. Інколи навіть близько 12-16год. Акумулятор із ємністю 90 А*год я також заряджаю током 0,00002 – 0,00003 А (1 – 2 А) на протязі 12-24год. Під дією малих струмів, акумуляторна батарея не викіпає і не втрачає пластини, по причині їх розсипання. Також малі струми при зарядці це протидія сульфатації акумуляторних пластин. В якості залізного аргументу на користь такого типу заряджання демонструю власний акумулятор, котрому вже 10 років і він ще працює.

Акумуляторна батарея автомобіля 2003 рік

Акумуляторна батарея автомобіля - продливаємо життя

Як видно із фото акумулятор випущений у липні 2003 року, зараз 2013 рік. В постійній експлуатації близько 9 років.

Заряджаємо правильно - акумуляторна батарея автомобіля

Рис. 3 (Ось так я заряджаю свій акумулятор)

Вибачте за якість фото, вони зроблені із мобільного телефону. Фотошоп принципово не використовував для обробки, щоб показати що фото “акумуляторна батарея автомобіля” – справжні.

Що я роблю щоб акумуляторна батарея автомобіля прослужила довго ?

1) Після купівлі акумулятор був заправлений електролітом густиною 1.25 г/см3 і до сьогодні електроліт я більше не доливав, лише дистильовану воду.

2) Кожний місяць перевіряю рівень електроліту і якщо його замало то доливаю лише дистильовану воду.

3) Літом, раз в місяць ставлю акумулятор на зарядку, силою струму 1 – 2 А (Рис. 3) на 6 – 12 год.

4) У вересні, жовтні та квітні, травні заряджаю акумулятор частіше, приблизно один раз в 3 неділі силою струму 1 – 2 А (Рис. 3) на 6 – 12 год.

5) Із листопада по березень кожного ранку завожу авто лише при підключеному зарядному пристрої до акумуляторної батареї. Сила струму при цьому 5 – 6 А. У вечері, якщо довго їхав і використовував світло, обігрів скла, обдув і т. д. ставлю акумулятор на зарядку, силою струму 1 – 2 А, на всю ніч, але не частіше ніж один раз в неділю.

6)  Якщо автомобіль експлуатувався довго на низьких обертах, довго їхав зі світлом, довго працював вентилятор охолодження і таке інше, перевіряю мультитестером напругу в акумуляторі, якщо вона 12 В та нижче обов’язково ставлю на підзарядку малим струмом, на 6-12 год.

7) Раз в рік, при зарядженій акумуляторній батареї, міряємо напругу у електросистемі автомобіля, вона повинна бути на середніх обертах 14.5 В, якщо менше 14 В, або більше 15 В то потрібно перевіряти генератора та акумулятора на працездатність. Вихідна напруга зі справленого генератору повинна бути 14.5 В.

8) Раз в 3 місяці знімаємо клеми і змазуємо їх звичайним маслом, щоб прибрати сліди окислення та забезпечити якісний контакт.

Ось такі прості 8 правил, котрі дозволяють акумулятору прожити довше 4 років зберігаючи свої характеристики. Дотримуйтеся їх і ваша акумуляторна батарея буде завжди крутити стартер вашого автомобіля.

Шукаючи цей пост в пошукових системах, люди часто пишуть слово акумулятор не правильно: акамулятор, акамулятори, аккумулятори.

Якщо вас зацікавили наші поради пропонуємо почитати статті про: зимова гума та зимові шини – опис ламелі.

В інтернеті нас шукають за такими запитами: акумуляторна батарея автомобіля, акумулятори автомобільні, зарядка акумуляторної батареї, акамулятори, аккумулятори, акамулятор, акумулятор.

11.11.2013

Коментарі
 • Петрович 06.03.2014 10:45

  Зарядка акумуляторної батареї доволі складний процес. І не завжди потрібно малими струмами заряджати акумулятор. За певних умов, потрібно давати струм, котрий в 10 разів менший за ємність. Тобто для 60 А*Год потрібно ставити струм зарядки 6А, а для 90 А*Год – 9А.
  З точки зору постійної підзарядки, то краще використовувати малі струми, так як описує автор, але 1-2 рази в рік потрібно навантажувати ваш АКБ значним струмом.
  Також хочу зауважити, що підзарядка навіть малим струмом по 6-12 год, це доволі багато. Через це вам приходиться перевіряти рівень електроліту кожного місяцю. Спробуйте по менше кип’ятити ваш АКБ. Зменшіть час зарядки малим струмом до 1-5 год, цього буде достатньо.

  Відповіcти      Показати відповіді (0)
  • Сергій Михайлович 01.10.2014 9:39

   Навантаження акумуляторної батареї при заряджанні це добре, але краще малим струмом, як описує автор. Час зарядки АКБ залежить від його ємності та сили струму зарядки.
   Виходячи з цього 6 год заряджання для АКБ 60 А*год силою струму 1А – краще і менш кипятить акумулятор, а ніж 1 год зарядки АКБ 60 А*год силою струму 6А

   А взагалі, якщо акумулятор практично не розряджений то достатньо увімкнути його на 1А почекати поки він почне кипіти та потримати його хв. 10. Цього буде достатньо, щоб він надолужив втрачене.

   Відповіcти      Показати відповіді (0)
 • Микола 15.01.2014 16:53

  Не зрозуміло яким струмом Ви заряджаєте? Очевидно 1…2 А. Мікроамперметр на Вашій зарядці видно має шунт. Це видно з запобіжника – 10 А. Усі показання по струму треба помножити на 100000.

  Відповіcти      Показати відповіді (0)
  • admin1 21.01.2014 10:15

   Спасибі, що звернули увагу. Так дійсно, струм зарядки АКБ не 10-20 мкА (µA), а 1 – 2 А. Зараз же виправлю інформацію в пості, щоб не вводити в оману інших читачів.

   Відповіcти      Показати відповіді (0)
 • АКБ 14.01.2014 14:42

  Справний генератор та блок управління режимом зарядки акумулятора (реле), а також використання ламп ближнього/дальнтого світла фар рекомендованих заводом виробником – запорука довгої роботи вашого акумулятору.
  Сучасні не розборні акумулятори автомобільні розраховані на експлуатацію без підзарядки

  Відповіcти      Показати відповіді (0)
 • Ярослав 28.11.2013 8:21

  Автор, а на який ф…г ці танці з бубном навколо АКБ – акумуляторна батарея автомобіля ? Будь-який сучасний АКБ виходить 4 роки, по моєму, цього достатньо.

  Відповіcти      Показати відповіді (0)
  • admin1 28.11.2013 8:27

   Ярослав, якщо ви потрапили на цю сторінку, то я думаю вас цікавило обслуговування вашого АКБ, чи не так?? А на віщо тоді обслуговувати, якщо ваша акумуляторна батарея автомобіля в будь-якому випадку проходить 4 роки?? (особисто я не впевнений, що без обслуговування АКБ може прослужити 4 роки)
   Чи вам відомо, що в сильний мороз до -30 при розрядці в 75% ваш акумулятор може банально замерзнути і тріснути корпус.

   Відповіcти      Показати відповіді (0)
  • Експерт 29.11.2013 7:01

   А взагалі звідки взялося 4 роки?? З якого довідника “стеля” ти взяв цю цифру. На самі дорогі АКБ гарантія 24 місці, при цьому, якщо акумуляторна батарея автомобіля експлуатувалась на авто де генератор не давав потрібної підзарядки, то гарантійний випадок може бути і не признаний. Звісно все залежить від порядності продавця і фірми постачальника.

   Відповіcти      Показати відповіді (0)
   • admin1 13.12.2013 15:42

    Взагалі то, на деякі акумуляторні батареї BOSCH для легкового автомобіля дають гарантію 36 місяців, тобто 3 роки, але не у кожній точці продажу таку гарантію виписують. А якщо ваша акумуляторна батарея автомобіля працювала разом із несправним генератором чи іншим обладнанням, то це може бути причина відмови в гарантії.

    Відповіcти      Показати відповіді (0)
 • Олег 15.11.2013 12:26

  Автор, підкажіть яка повинна бути акумуляторна батарея автомобіля ВАЗ 21099 ? Зокрема цікавить кількість А*год. Ліпше брати акумулятор меншої потужності та фірмовий чи більш потужний але не відомого бренду??

  Відповіcти      Показати відповіді (0)
  • admin1 18.11.2013 8:02

   Якщо дивитись на рекомендації заводу виробника, то він рекомендує 50-60 в залежності від клімату. Для України зокрема 50-55 А*год, хоча особисто на мою думку акумуляторна батарея автомобіля повинна бути потужнішою 60-62 А*Год. В плані зекономити у вас мало вийде, так як 55 та 60 акумулятор коштують практично ідентично, різниця банальна в 20 – 50грн.

   Відповіcти      Показати відповіді (0)
  • Олександр 02.12.2013 8:08

   Акумуляторна батарея автомобіля – на сам перед, повинна бути надійною. Тому купуйте АКБ відомого бренду. Навіть якщо там не 62, а 55 А*год, відомий бренд прослужить довше.

   Відповіcти      Показати відповіді (0)
   • admin1 02.12.2013 8:15

    Якщо акумуляторна батарея автомобіля не може провернути двигун, тобто не вистачає пускового струму, то ніякий бренд не допоможе. Для автомобіля Ваз 55 А*год та 300 А пускового достатньо, але фірмовий акумулятор на 55 значно дорожчий за 60 – 62 акумулятор не відомого бренду. А якщо брати 45 А*год відомого бренду, то для Ваз він вже слабуватий буде.

    Відповіcти      Показати відповіді (0)