Зимові шини з шипом чи без шипа? Арктичні шиповані чи фрикційні

арктичні зимові шини

Підійдіть до продавця зимових шин на ринку, напередодні зимового сезону, і він обов’язково видасть себе за експерта із підбору шин. При чому хвалити буде той товар, якого у нього із надлишком :-). Сьогодні поговоримо про вибір арктичних зимових шин, про переваги та недоліки шипованої та фрикційної шини, розвіємо декілька міфів про зимову резину та спробуємо визначити перелік топових брендів із кожної категорії зимових арктичних шин.

Для початку, кілька слів чому саме розмова буде йти про зимові арктичні шини, ключове слово “АРКТИЧНІ” вони ж “Скандинавські”, а не якісь “Європейські”. На мою думку, це ідеальна резина для суворої української зими, так як температурний режим, кількість опадів, наявність вкритих сніговим та льодяним покривом доріг у нас більш схожа на реалії Скандинавів.

Звісно, взимку, у нас дещо тепліше ніж у Скандинавів, але точно набагато холодніше ніж у більшості Європейських країн де використовується зимова Європейська шина: Англія, Італія, Греція, Франція, … Також, у більш прохолодних Європейських країнах: Німеччина, Польща, … – використовуються саме фрикційні арктичні зимові шини (шип у цих країнах заборонений), так як звичайної Європейської зимової шини не вистачає. Так звані Європейські зимові шини, на сам перед, призначені для руху по сухим та мокрим асфальтним дорогам без снігового покриву, при температурах близьких до 0°С за відсутності ожеледиці.

Особливості експлуатації арктичних зимових шин з шипом та без шипа (фрикційних)

Як і до будь-якого нового автомобіля, до нових шин потрібно звикнути. Навіть резина одного бренду чи класу може вести себе на дорозі по різному, адже шина – це складна і високотехнологічна деталь вашого автомобіля. Правильно підібрана гума під автомобіль та тип покриття забезпечує до 60% прохідності авто, та до 90% безпеки руху. Не даремно у “Формулі 1” всі учасники замінюють шини при  зміні погодних умов.

Почнемо з фрикційних шин, котрі забезпечують надійне зчеплення із покриттям завдяки великій кількості ламелей, м’якому складові гуми, високоефективному відведенню води із зони контакту. Головні проблеми із фрикційними шинами виникають, коли на слизькій поверхні занадто багато води, таке явище спостерігається при нульовій температурі, коли сонячну промені розтоплюють верхній шар криги чи снігу. Проблема виражається в тому, що великий надлишок води складно відвести із зони контакту, присоски ламелі перестають ефективно працювати і автомобіль втрачає керованість. Особливо небезпечно, коли надлишок води стікає до перехрестя, де автомобілі зазвичай гальмують чи прискорюються. В таких випадках зимові фрикційні шини можуть стати не передбачуваними і втратити контакт із слизькою поверхнею неочікувано. У шипованих шин такі проблеми відсутні, адже при нульових температурах у шипа вистачає сили щоб втримати автомобіль, а зайва вода не перешкода.

У шипованих шин проблеми можуть виникнути на чистому асфальтові, по-перше гальмівний шлях такої резини довший (не набагато, але довшим ніж у фрикційної, в залежності від виробника), по-друге на чистому асфальтові шип у місці приєднання до шини може перегріватися і випадати.

 Раджу прочитати “Міфи про зимові арктичні шини“.

Зимові шиповані чи фрикційні шини. Що краще?

Однозначно, не заангажовано, відповісти на це запитання дуже складно по ряду причин:

 1. Кожна зимова шина має свої переваги та недоліки
 2. В залежності від температури навколишнього середовища шип та фрикційні шини ведуть себе по різному
 3. На вибір між шипованою та фрикційною зимовою шиною впливає маса не об’єктивних чинників: стиль керування авто та звички водія, шумоізоляція авто та адекватність реакцій водія на сторонні шумові подразники, наявність електронних помічників та завантаженість осі автомобіля.

Спробуємо проаналізувати всі переваги та недоліки шипованої та фрикційної шини.

Арктична зимова шипована шина краща за фрикційну шину на льодяному покритті при температурах навколишнього середовища близько +5°С -15°С. На аналогічному покритті при температурах нижчих за -15°С  фрикційна зимова гума починає вести трохи краще, натомість шип починає вести себе гірше ніж при вищих температурах, однак перевага все рівно за шипованими шинами. Хоча існують сучасні фрикційні шини, які при температурах -25°С  ведуть себе краще, або на рівні із шипованими. Для об’єктивності, потрібно сказати той факт, що лідери тестів серед шипованих шин ніколи не уступають лідерам тестів серед фрикційних шин на льодяному покритті при гальмуванні, прискоренні та боковому зносові. Максимум, що вдавалося показати фрикційним шинам – це результати схожі до результатів шипованих шин при температурі навколишнього середовища -25°С

Перший раунд: зимова фрикційна шина VS. зимова шипована шина

0:1

На виковзаному, вкатаному сніговому покритті ситуація аналогічна тій, що й на льоду, з одним уточненням: вкатаний сніг, при будь-якій температурі, значно м’якший за лід, а тому шип відмінно залазить у нього і тримає автомобіль. На вкатаному снігові 100% перевага за арктичною шипованою шиною. При температурах +5°С 0°С шип погано тримає автомобіль, але фрикційна шина також в цих умовах пасує, так як пляма контакту забита вологою та снігом.

0:2

(не шипована VS. шип)

 

На рихлому снігові, на свіжому снігові та на сніговій каші зимові арктичні шини ведуть себе практично ідентично, як фрикційні так і шиповані. Варто уточнити, що тут є лідери і ті що повністю пасують, але на жаль така ситуація в обох класах. Якщо взяти лідера в цій дисципліні серед фрикційних шин та лідера серед шипованих і порівняти їх результат то результати будуть схожі. Пов’язано це із тим, що шип в таких умовах практично не бере участі, а ламелі присутні в обох шинах, резина хоч і відрізняється по рівню твердості, але суттєвої переваги це не надає. Отже додаємо по 1 балу кожній із шин.

фрикційна шина VS. шип – переможців не має, кожна група отримує 1 бал

1:3

 

 Взимку автомобіль не завжди їздить по складним умовам, інколи доводиться рухатись по чистому асфальтові і в цій дисципліні гідно отримує перевагу фрикційна шина, адже це її стихія. По-перше, вона значно тихіша на асфальті. По-друге, гальмівний шлях на чистому асфальті, у лідера серед фрикційних шин, завжди буде коротший, а ніж аналогічний гальмівний шлях у лідера серед шипованих шин. По-третє, фрикційні шини краще тримають чисту асфальтну дорогу та дозволяють рухатись із більшою швидкістю. На шипованій шині, по чистому асфальтові, краще не перевищувати швидкість у 90 – 100км/год, так як шипи схильні до перегріву через їх тертя у місці контакту із шиною.

2:3

(зимові скандинавські шини: фрикційні VS. шип)

 

Результати тестів по мокрому асфальтові без ожеледиці аналогічні результатам по чистому асфальтові. Явний лідер фрикційна зимова шина, хоча результати завжди будуть гірші, а ніж аналогічна шина по чистому асфальтові. Тут все зрозуміло, рахунок стає нічийним.

3:3

(арктична зимова шина: фрикційні VS. шип)

 

Ресурс шини, та поведінка арктичних зимових шин після довгої експлуатації – доволі складний процес для дослідження та тестів, але все ж доведено, що зимові арктичні шини після втрати 15% шипів ведуть себе значно гірше в складних умовах, а після втрати 30% – 50% шипів арктичні шиповані шини можна прирівнювати до аналогічних без шипів, а як відомо арктичні шини під шип програють фрикційним шинам у більшості тестів. Звісно, характеристики фрикційних шин з часом також лише погіршуються, але основні конструктивні деталі не втрачаються, а просто зменшуються. У багатьох європейських країнах, заборонено експлуатувати зимові шини із глибиною протектора менше 4 мм, а деякі виробники взагалі рекомендують замінювати зимову шину, глибина протектора якого менша за 5-6 мм.

4:3

(зимові арктичні шини: фрикційні VS. шип)

 

 На цьому, результати битви пропоную припинити, перемагають арктичні фрикційні зимові шини. Однак, ця битва по суті, нічого не значить.

Якщо ви кожен день їздите по засніженим підйомам, ожеледиці чи ваш шлях часто пролягає через складні зимові умови то вам насправді повинно бути байдуже на те, як ваш автомобіль поводить себе на чистій асфальтній дорозі, як гучно шумлять шипи чи як швидко зноситься шина. І навпаки, якщо вам постійно доводиться їздити по чистому асфальтові і на слизькі поверхні ви виїжджаєте рідко, то на сам перед варто обрати шини які краще підходять для таких умов.

 

Особисто для себе, на ведучі колеса, я обрав зимові арктичні шиповані шини преміум бренду, не буду називати марку, щоб не було схоже на рекламу, але для уточнення – вони були лідерами серед зимових тестів 2009, 2010, 2011, 2012 років, лише у 2013 їх витіснив старший брат нового покоління.


Коментарі
 • Іра 20.07.2015 12:11

  не варто порівнювати те, що непорівнюється. В більшій частині Європи заборонені шипи, тому виробники шин придумали липучки. В Україні ніхто шиповані шини не забороняє, тому варто використовувати їх. Це ваша безпека та ваших рідних

  Відповіcти      Показати відповіді (0)
 • Kiev24 02.12.2014 15:39

  Магазин (–no spam–) пропонує вам нові моделі зимової резини на легкові автомобілі.
  У нас можна придбати Michelin X-Ice North 3, Bridgestone Blizzak, Nokian Hakkapeliitta R2, Continental ContiIceContact – по вигідним цінам.
  Також доступні моделі на менший гаманець: Amtel NordMaster, Barum Norpolaris, Cooper Weather-Master Snow, Dayton DW 510, Debica Frigo 2 та інша, більш дешева резина вітчизняного виробництва.

  Наші спеціалісти завжди радо допоможуть вам підібрати гуму згідно із вашими потребами та стилем водіння, а також підкріплять свої слова документальними фактами: незалежними тестами, інформацією виробника, результатами досліджень незалежних лабораторій.

  Будь-який придбаний товар можна повернути на протязі 14 днів, якщо він вас не задовольняє. Доступні річні гарантії на вироби брендів Continental, MICHELIN, Nokian.

  Відповіcти      Показати відповіді (0)
 • Коваленко Ярослав 25.11.2014 10:10

  У вас у схожих статтях дублюються записи, так розумію ви частину блогу ведете на двох мовах?
  Прочитав спочатку цю статтю, потім почав читати аналогічну на російській мові. Я б на вашому місці оптимізував сторінки і прибрав дублі, хоч вони й на різних мовах.
  Слава Україні!!!

  Відповіcти      Показати відповіді (0)
 • Роман Генадійович 18.11.2014 15:28

  Для себе я зробив однозначний вибір на користь Continental ContiIceContact – це найкраща гума для зими.
  Для відмінного тримання шипів у гніздах використана технологія клеєного шипа, аналогічна тій, що використовується для приклеювання шипів у зимових WRC перегонах. Дана технологія дозволяє втримати спортивний довгий 5 грамовий шип, тому для тримання штатного шипа вагою до 3 грамів і з виступом 1.2 мм цього буде навіть із надлишком.

  Паралельно із шипом, вся шина густо покрита ламелями, тому при температурах нижчих за -25 градусів по Цельсію на перший план виходять саме їх характеристики.

  Ця гума поєднала переваги нешипованої та шипованої арктичної резини, а тому вона найкраща у своєму класі.

  Особливу увагу слід приділити місцю виготовленню резини, адже Continental не штампує свою гуму в Росії на відміну від своїх конкурентів. Вся резина виготовляється на заводах у Німеччині та Польщі.

  Рекомендую всім купувати Continental ContiIceContact у нас в магазині (–spam url–). Ціна від 1000грн.

  Відповіcти      Показати відповіді (0)
 • Ігор 13.10.2014 6:16

  Які зимові шини з шипом ви можете порекомендувати?? Розмір 205/60 r15. Цікавить якість шини та її характеристики.
  Бажано, щоб 3 – 4 сезони відходила нормально.

  Відповіcти      Показати відповіді (0)
  • admin1 28.10.2014 7:13

   Так розумію у вас проблеми із розміром шини 205/60 ? Тому що всі імениті бренди випускають шини на 15 диски: Nokian, MICHELIN, Continental, Goodyear.

   У статті вище, я описав які зимові шини цих брендів на сьогодні є лідерами, тобто купуйте будь який із них і не прогадаєте.

   Якщо не можете знайти розмір 205/60 R15, спробуйте придбати вужчі 195/65 R15, або 195/60 R15.
   Під час ожеледиці вужчі шини краще тиснуть на поверхню, так як площа контакту менша.

   Відповіcти      Показати відповіді (0)
  • Lancer 1.5 06.11.2014 9:39

   Бери MICHELIN X-Ice North XiN3 (шип) в розмірі 195/65 R15 і не парся.
   Я на такій шині уже 2 роки катаюсь на Lancer 1.5, правда размір на 195/60 R16
   По паспорту треба було купувати зимові шини 205/60 R16, але вони коштували дорожче. А в меншому розмірі MICHELIN був по акціїї 🙂

   Відповіcти      Показати відповіді (0)